Inžinieri vyvíjajú koncepciu pre hybridné ťažké nákladné vozidlá

Ťažké nákladné vozidlá, ako sú napríklad 18-kolesové vozidlá, ktoré prepravujú veľa svetového tovaru z farmy alebo továrne na trh, sú prakticky všetky poháňané naftovými motormi.
Výskumníci z MIT teraz navrhli nový spôsob napájania týchto kamiónov, ktorý by mohol drasticky obmedziť znečistenie, zvýšiť účinnosť a znížiť alebo dokonca eliminovať ich čisté emisie skleníkových plynov.

dálnice
 
Koncepcia zahŕňa použitie plug-in hybridného systému motora, v ktorom by vozidlo bolo primárne poháňané batériami, ale so zapaľovacím motorom (namiesto dieselového motora). Tento motor, ktorý by umožnil nákladným vozidlám pohodlne jazdiť na rovnakých vzdialenostiach ako dnešné konvenčné dieselové nákladné vozidlá, by bol flexibilným palivovým modelom, ktorý by mohol fungovať na čistý benzín, čistý alkohol alebo zmesi týchto palív.
 
Hoci konečným cieľom by bolo, aby sa nákladné vozidlá dodávali výlučne s batériami, vedci hovoria, že táto možnosť hybridného paliva by mohla poskytnúť takýmto nákladným vozidlám možnosť včasného vstupu na trh prekonaním obáv týkajúcich sa obmedzeného rozsahu, nákladov alebo potreby nadmernej hmotnosti akumulátora, aby sa dosiahol dlhší dosah.
 
Nový koncept bol vyvinutý výskumníkom MIT Energy Initiative a Plasma Fusion and Science Center Danielom Cohnom a hlavným výskumným inžinierom Leslie Brombergom, ktorý ho prezentuje na výročnej medzinárodnej konferencii SAE 11. apríla.

kamion
 
"Už niekoľko rokov pracujeme na spôsoboch, ako urobiť motory pre osobné a nákladné vozidlá čistejšími a účinnejšími, a zaujímali sme sa najmä o to, čo môžete urobiť s iskrovým zapaľovaním [na rozdiel od kompresného zapaľovania používaného v dieseloch" ], pretože je to skutočne oveľa čistejšie, "hovorí Cohn. V porovnaní s vozidlom s dieselovým motorom produkuje vozidlo s benzínovým motorom len desatinu znečistenia oxidom dusíka (NOx), ktorý je hlavnou zložkou znečistenia ovzdušia.