Otroci ako hlavný pilier ekonomiky

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, kto sa najväčšou mierou podieľa na budovaní úspešnej a prosperujúcej ekonomiky jednotlivých štátov, ktorá spoločenská trieda či ktoré pracovné pozície majú na tom najväčšiu zásluhu? Možno ste toho názoru, že najvyššie percentu podielu majú https://www.banske.sk/otroci-ako-hlavny-pilier-ekonomiky-/vedci, doktori či veľkopodnikatelia alebo obyčajní, pracujúci ľudia, no pravda je niekde uprostred. To, ako sa ekonomika vyvíja, je výsledkom práce nás všetkých a nie je podstatné, kto je najdôležitejší.

egypt

 
Piliere spoločnosti

Každý z nás je dobrý v inej oblasti, máme mnoho šikovných ľudí a práve pestrosť odborov je zárukou toho, že sa ekonomika posúva ďalej a prosperuje. No asi málokoho z nás by neprekvapil fakt, že v dávnych storočiach sa rozvoj ekonomiky veľkou mierou opieral o prácu skupiny ľudí, ktorú nazývali  „otroci“. Je to tak . Súčasný človek si pod pojmom otrok predstavuje bezprávneho človeka, ktorý svojim výzorom pôsobí dosť odpudivo, do istej miery zbytočného a z bytostnej aj morálnej stránky patriaceho do triedy nižšej kategórie. Na druhej strane skúsme si predstaviť iného tvorcu ekonomického systému v tej dobe, ktorý by dokázal taký obrovský kus práce odviesť takmer zadarmo, pritom čo si ostatní hľadali jednoduchšiu cestu, oveľa menej efektívnu.

 
pouta

Legálne obchodovanie

Prosperitu štátu a rozvoj ekonomiky umožnil práve obrovský počet otrokov a podmienky ich práce a života. Veľká skupina ľudí vykonávala takmer všetku prácu, no oproti ostatným si zo systému dokázala vziať len minimum. Ich zásluhou bolo vykonané množstvo potrebnej a ťažkej práce, dokonca postupom času vďaka nim vzniklo aj veľa služieb. To, že by v období staroveku bez existencie otrokov mnohé civilizácie zanikli, tvrdia samotní historici. V staroveku bolo otroctvo legálne a tvorili ho prevažne vojnoví zajatci. Ich funkcia pri tvorbe ekonomiky nebola len prostrednídstvom práce, ale slúžili tiež ako tovar, pretože ich bežne predávali a kupovali, teda obchodovali s nimi. V starom Grécku, ale aj Ríme, mali dovolené vlastniť  majetok či pôdu a dokonca http://radiovlna.sk/novinky/enrique-iglesias-oslavi-svoje-narodeniny-netradicne-a-dokonca-v-prahe aj poskytovať služby alebo prevádzkovať podniky. Ich bezprávnosť sa týkala hlavne zákazu slúžiť v armáde a takisto nemali právo zúčastňovať sa politického života.

Otroci ako hlavný pilier ekonomiky
4 (80%)1